European Super League

📺Živé přenosy📺Live výsledky

Evropská superliga: Co se stalo? Které kluby jsou zapojeny? Jaká byla reakce? Jak je to pravděpodobné? Jaké jsou možné důsledky? Jaký by byl formát a kdo ho financuje?

Co je to Evropská super liga?

V roce 2018 německý Der Spiegel informoval o evropské Superligě poté, co odhalil dokumenty z Football Leakes, které tuto soutěž popisovaly. Hlavní myšlenkou bylo, aby se nejlepší evropské fotbalové kluby odtrhly od UEFA a zahájily vlastní soutěž v roce 2021. Zpráva Der Spiegela způsobila fotbalovým šokům kluby, které se obávaly, že nebudou součástí soutěže, a fanoušci mají pocit, že další turnaj by bylo příliš mnoho v krajině fotbalu.

Plány načrtnuté Der Speigelem tvrdily, že turnaj 16 týmů začne již v roce 2021. Soutěž by byla podobná Lize mistrů, kromě toho, že by Evropská unie nehrála žádnou roli v evropské Superligě. Týmy by hrály ve skupinové fázi, následovaly vyřazovací kola, aby získaly šampióna Evropské superligy.

Formát soutěže by upřednostňoval některé z nejsilnějších a největších klubů evropského fotbalu. Z 16 týmů, které soutěžily, bylo 11 označeno jako kluby se základním zakládáním. Těchto 11 klubů by mělo zajištěno své místo v Superligě po dobu 20 let. Kluby by byly „imunní vůči sestupu“. Dalších pět míst by bylo tvořeno týmy, které by mohly být ze soutěže vyřazeny.

Tvrdí se, že evropská superliga by ohlašovala konec Ligy mistrů, nejpopulárnější pohárové soutěže ve světovém fotbalu. Rovněž se věří, že Superliga by negativně ovlivnila domácí soutěže, protože kluby by se kvůli množství peněz v sázce zaměřily na soutěž o odtržení.

Které týmy by hrály Evropskou superligu?

V dokumentech, které odhalil Der Spiegel, byl jako zakládající člen uveden seznam týmů z týmu Who’s Who. Mezi tyto kluby patřily Barcelona, ​​Real Madrid, Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Juventus, AC Milán, Paříž Saint-Germain a Bayern Mnichov. Jedná se o seznam, který obsahuje 11 nejhistoričtějších a v současné době nejsilnějších finančně klubů na světě.

Podle dokumentu by pěti hostujícími kluby v soutěži byly Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Inter Milán, Marseille a Řím. Rotující hostující týmy se mohly rok od roku měnit, protože by byla zřízena sekundární soutěž, která by těmto rotujícím klubům poskytovala postup a sestup. V podstatě by sekundární soutěž byla podobná druholigové lize podobné Premier League a EFL Championship.

Proč zakládat Evropskou superligu? 

Televizní peníze jsou klíčovou ingrediencí v receptu evropské Superligy. Budování soutěže s nejlepšími evropskými kluby by eliminovalo předvídatelnost skupinové fáze Ligy mistrů. Předvídatelná skupinová fáze ponechává fanoušky bez zájmu o sledování her, které v posledních sezónách sužují Ligu mistrů.

Bohužel největší kluby v Evropě nevidí les pro všechny stromy. Tvrdí, že vzájemné hraní v Evropské superligě mezi sebou zvýší příjmy. Problém největších klubů hrajících několikrát za sezónu je, že fanoušci budou na zápasy vyčerpaní.

Pouhá věc, díky které je Liga mistrů a její předchůdce Evropských pohárů, tak skvělé sledovat, jsou kluby, které vydělávají na vstupu do soutěže. Podívejte se na Ligu mistrů 2019-20 a na vzrušení, které přineslo fanouškům. Atalanta postoupila do čtvrtfinále, zatímco týmy jako RB Lipsko a Lyon vyřadily dva z největších evropských týmů – Atletico Madrid a Manchester City.

Vylepšená Liga mistrů by mohla být pro kluby cestou vpřed. Ani vylepšení soutěže však úplně neskončí diskuse o evropské Superligě.

Vznikne evropská superliga?

Myšlenka evropské superligy byla po celá léta nakopnuta, ale teprve v posledních pěti letech se z ní skutečně stalo něco možného. Jedním z důvodů, proč se Superliga stala více než jen nápadem, je americký podnikatel Charlie Stillitano. Je zakladatelem mezinárodního předsezónního turnaje International Champions Cup, který zve největší kluby evropského fotbalu na zápasy v Severní Americe a Asii.

Stillitano hovořil s předními úředníky anglického fotbalového klubu a navrhl způsoby, jak vydělat ještě více peněz. Množství peněz plynoucích do fotbalu, které se dá chytit, přimělo největší kluby posadit se a uvažovat o založení Superligy. Stillitano použil myšlenku Mezinárodního poháru mistrů jako základ pro to, čím by se Superliga mohla podobat.

Setkání mezi Stillitanem a kluby sahala až do roku 2016. V posledních letech však Mezinárodní pohár mistrů začal zaznamenávat pokles zájmu, zejména o Spojené státy. Předsezónní turnaj poprvé zasáhl půdu USA v roce 2013 smorgasbordem skvělého fotbalu, který většina severoameričanů viděla pouze v televizi. Vrchol Mezinárodního poháru mistrů nastal v roce 2014, kdy Manchester United a Real Madrid naplnily stadion University of Michigan stadionem s více než 109 000 fanoušky. Od té doby se návštěvnost snížila. Podle Guardianu se návštěvnost letního severoamerického turnaje v roce 2018 snížila o 18,6%. Turnaj upoutal pozornost týmů hrajících na polovičních stadionech NFL.

Co má mezinárodní pohár mistrů společného s evropskou superligou? Kromě toho, že je Stillitano spojeno s oběma, nová soutěž by byla velmi podobná oslavovaným přátelským utkáním v Severní Americe pod hlavičkou Mezinárodního poháru mistrů. Místo toho, aby byly přátelské, by hry byly pro stříbro. Bez ohledu na to, že rok co rok vidíme stejné týmy, bude rok rok vyčerpávající.

Podle Der Spiegela je předseda Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge jednou z klíčových osobností Evropské superligy. Poté, co se objevily zprávy spojující jeho jméno s ligou, Rummenigge popřel zapojení do konceptu. Rummenigge nemusí být nevinný ve svém zapojení do myšlenky odchodu z UEFA. Předpokládá se, že využil své pravomoci a pozice v Evropské klubové asociaci k nátlaku na UEFA, aby provedla reformy umožňující více finančních výhod nejbohatším evropským klubům.

Zdroje přirovnaly evropskou Superligu k severoamerické profesionální sportovní lize, jako je Major League Baseball, NFL a NBA. Tyto sportovní ligy jsou uzavřenými ligami, ve kterých nedochází k povýšení a sestupu. Týmy v každé lize jsou doživotními členy a bez ohledu na jejich výhry a ztráty nejsou z ligy odstraněny.

Superliga ve fotbale by svým členům poskytla ještě větší finanční odměnu. Pokud by špičkovým evropským klubům bylo dovoleno hrát jedenkrát za sezónu vícekrát ve formátu ligy nebo turnaje, byly by televizní peníze významné. Živé brány by také viděly velké sumy peněz vydělané týmy.

Ve srovnání s Ligou mistrů by superliga častěji stavěla největší kluby kontinentu proti sobě. Předpokládá se, že Super League bude na stejné úrovni jako NFL a NBA, pokud jde o dostupné dohody o televizních právech. Liga mistrů je nejsledovanější sportovní soutěží na světě a evropská Superliga, která proti sobě pravidelně staví největší týmy na kontinentu, by jistě předběhla současnou popularitu.

Co by se stalo s Ligou mistrů?

V plánu, který byl zveřejněn v Der Spiegel z dokumentů, které noviny odkryly, nebyla zmínka o UEFA nebo jejích pohárových soutěžích, Lize mistrů a Evropské lize. Evropská superliga by mohla mít právní problémy, pokud by se pokusila ukončit Ligu mistrů. S největšími evropskými kluby, které se přesunou do navrhované superligy, je však pravděpodobné, že by Liga mistrů ustala.

Jedinou alternativou Ligy mistrů by bylo najít způsob koexistence a potenciálního běhu vedle nové soutěže. Neexistuje jasná představa o tom, co by se stalo s domácími soutěžemi, jako je Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A nebo Ligue 1. S největší pravděpodobností by v těchto domácích soutěžích hrály i týmy evropské Superligy.

UEFA již dříve bojovala o zachování své role v evropském fotbalu a jeho soutěžích. Na přelomu století se italská firma Media Partners zabývala myšlenkou Superligy. V boji proti jakékoli potenciální formaci UEFA ukončila Pohár vítězů pohárů a dále rozšířila tipy na Ligu mistrů . Jednotlivci ve hře prosazovali myšlenku evropské Superligy v posledním desetiletí plus. Prezident Realu Madrid Florentino Perez věřil, že navrhovaná liga bude skvělým plánem. Arsene Wenger věřil, že do roku 2020 bude evropská superliga. Bývalý keltský manažer Gordon Strachan dokonce prohlásil, že největší skotské kluby – Celtic a Rangers – budou součástí 38dvoučlenné evropské superligy.

Evropská superliga zabije fotbal

Největšími zastánci evropské Superligy se zdají být nejbohatší kluby kontinentu, které by ze soutěže měly největší finanční prospěch. Pro velké kluby by to byl automat na peníze, kdykoli si budete moci jednoduše vybrat hotovost.

Pro kluby mimo Evropskou superligu by soutěž byla velkou fackou. Vytvořilo by to propast mezi bohatými a chudými jako nikdy předtím. V mnoha ohledech by to bylo, jako když Major League Baseball rozmáčknul nezávislé kluby ve Spojených státech a donutil menší kluby, aby podávaly týmy franšízám velké ligy. Je pravděpodobné, že týmy mimo Evropskou superligu by byly nuceny být feeder kluby poskytující talent superbohatým.

Pro příklad dopadu, který by měla Evropská superliga na fotbal, se stačí vrátit na začátek 90. ​​let. V roce 1992 hrála Premier League svoji první sezónu poté, co se kluby první divize odtrhly od zavedeného elitního ročníku. Proč? Chtěli více peněz a kontroly. Rozdíl mezi formací Premier League a evropskou Superligou spočívá v tom, že druhá soutěž by znamenala, že každá další soutěž nemá smysl.

Národní domácí soutěže v Anglii, Německu, Španělsku, Francii a Itálii by existovaly, ale ve snížené formě. Kolik fotbalových fanoušků by sledovalo Premier League bez klubů Manchesteru nebo Liverpoolu? Produkt nabízený Premier League, Bundesligou, La Ligou, Ligue 1 a Serií A by byl opravdu špatný. Zejména s tím, že Premier League potenciálně ztratí několik týmů v evropské Superligě, by produkt nabízený anglickým fotbalovým fanouškům byl tvrdě zasažen.

Všechno samozřejmě záleží na tom, jaký druh evropské Superligy by vznikl. O tom se debatuje. Ačkoli zpráva Der Speigela naznačila, že soutěž převezme Liga mistrů, evropská Superliga, která přebírá týmy ze svých domácích špičkových leteckých soutěží, by byla pro hru ještě škodlivější.

Evropská superliga, v níž stejné kluby neustále bojují o turnaj, by všechny ostatní fotbalové soutěže zbytečně ztratily. Netrvalo dlouho a ligy a kluby se složily kvůli nedostatku dostupných peněz. Je na velkých klubech, aby zajistily, že ty menší zůstanou v existenci.

Fotbal v Evropě by mohl být na křižovatce. Úspěšné odvolání Manchesteru City proti vykázání z Ligy mistrů ukazuje, že moc UEFA vůči policejním týmům je křehká. Evropská superliga by se mohla blížit uskutečnění a vy byste se nesetkali s tím, že se to stane v příštích letech.