Mistrovství světa ve fotbale 1934 – Itálie

📺Živé přenosy📺Live výsledky

V Itálii se od 27. května do 10. června konal druhý světový pohár ve fotbale. Celkem se účastnilo 16 týmů po provedení kvalifikační fáze, která zahrnovala 36 týmů, rovněž hostitelská země byla nucena se kvalifikace zúčastnit. Vládnoucí Uruguay byl na druhé straně přímo kvalifikovaný, ale odmítl se účastnit protestů kvůli skutečnosti, že mnoho evropských týmů upustilo od cesty do Jižní Ameriky před čtyřmi lety, kdy byl Uruguay hostitelem světového poháru. Ani Velká Británie nebyla zastoupena žádným týmem, protože se rozhodli nepřipojit se k FIFA.

V době, kdy byl uspořádán světový pohár FIFA 1934, byla Itálie, hostitelská země, vedena fašistickou stranou Benita Mussolinise. Il Duce, který před několika lety založil Seria A (italská liga fotbalových klubů), by využil příležitosti k šíření nějaké politické propagandy a podle nějakého záznamu měl také nějaký vliv na výsledek. Den před italským zápasem s Rakouskem měl večeři se švédským rozhodčím Ivanem Eklindem a v následujícím zápase došlo k situacím, kdy rozhodčí mohl favorizovat Italové. Eklind by byl také rozhodčím ve finále místo belgického rozhodčího, který byl zvolen dříve. I v tomto zápase by se dalo tvrdit, že Italové byli favorizováni jako rozhodčí.

Důvody, proč Uruguay odmítla účast, byly také založeny na politických okolnostech. Také Argentina nad jejich účastí váhá a nakonec se zúčastní amatérského týmu.

⚽Fotbal živě ⚽

Formát Ms ve fotbale 1934

Nastavení soutěže se změnilo od prvního světového poháru v roce 1930 a skupinová fáze byla opuštěna pro úplně vyřazovací turnajový formát (skupinová hra by byla znovu zavedena v roce 1950). Pokud by zápas byl po nerozhodném čase nerozhodný, proběhlo by období 30 minut navíc. Pokud by ani po prodloužení nebylo rozhodnuto o zápase, měla by být následující den uspořádána odveta (penaltový rozstřel byl zaveden až v roce 1978).

Města a arény

Zápasy by se hrály v osmi městech a na osmi stadionech (přehled viz rámeček „Města a stadiony“). Finále se bude hrát v Římě na Stadio Nazionale PNF, který měl kapacitu 47 300. Stadion, který měl své jméno spojené s fašismem, byl PNF zkratkou pro Partito Nazionale Fascista .

Bologna (Stadio Littoriale)
Florencie (Stadio Giovanni Berta)
Janov (Stadio Luigi Ferraris)
Milán (San Siro)
Neapol (Stadio Giorgio Ascarelli)
Řím (Stadio Nazionale PNF)
Terst (Stadio Littorio)
Turín (Stadio Benito Mussolini)

Turnaj
Stejně jako v předchozím turnaji Světového poháru byly některé zápasy na hřišti rozruchovány. Nejskandálnější scény byly pravděpodobně tehdy, když maďarští hráči po zápase s Rakouskem obklíčili rozhodčího a obvinili ho z jeho porážky. Čtvrtfinále mezi Itálií a Španělskem bylo další mimořádnou událostí se směsí extrémně brutálního (včetně několika soubojů) a špičkového fotbalu. Po remíze bude následovat repríza, kterou Španělsko ztratilo. Španělský brankář Zamora byl ve druhém zápase mimo provoz kvůli veškerému průměrnému zacházení ze strany Italů v prvním zápase.

V Uruguayi 1930 všechny týmy využily formaci 2-3-5. Na tomto mistrovství světa by se používaly dva různé systémy: WM a Metodo. Metodo s jakýmsi formováním 2-3-2-3 byl vyvinut italským trenérem Vittoriem Pozzem a ukázal se jako nejúspěšnější.

Statistiky
Světový pohár FIFA 1934 by dal divákům spoustu gólů. Celkem padlo 70 gólů pouze v 17 zápasech, 4,11 gólu na zápas. Během turnaje byl vyloučen jeden hráč.

Výsledek
První kolo, místa 9–19: USA, Brazílie, Francie, Egypt, Rumunsko, Nizozemsko, Belgie, Argentina.

Čtvrtfinále, místa 5-8: Španělsko, Maďarsko, Švýcarsko, Švédsko.

V zápase o třetí místo by Německo porazilo Rakousko 3: 2.

Finále se hrálo mezi Itálií a Československem. Československo se ujalo vedení ve druhé polovině, ale Itálie vyrovnala a k rozhodnutí o výsledku by bylo zapotřebí prodloužení. Pět minut do prodloužení by Angelo Schiavio skóroval za Itálii a zápas by nakonec skončil 2-1.

Finálová sestava Československa:
Plánička – Ženíšek, Čtyřoký – Košťálek, Čambal, Krčil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedlý, Puč.

🏆 Družstvo Itálie (mistři):

Giuseppe Cavanna (brankář)
Gianpiero Combi (brankář)
Guido Masetti (brankář)
Luigi Allemandi (obránce)
Umberto Caligaris (obránce)
Eraldo Monzeglio (obránce)
Virginio Rosetta (obránce)
Luigi Bertolini (záložník)
Armando Castellazzi
(záložník)
Giuseppe Meazza (záložník)
Luis Monti (záložník)
Mario Pizziolo (záložník)
Mario Varglien (záložník)
Pietro Arcari (útočník)
Felice Borel (útočník)
Attilio Demaria (útočník)
Giovanni Ferrari (útočník)
Enrique Guaita (útočník)
Anfilogino Guarisi (útočník)
Raimundo Orsi (útočník)
Angelo Schiavio (útočník)
Vittorio Pozzo (hlavní trenér)

⚽Nejlepší střelci⚽

Oldrich Nejedly (5 gólů)
Angelo Schiavio (4 góly)
Edmund Conen (4 góly)

Zúčastněné týmy

Argentina
Rakousko
Belgie
Brazílie
Československo
Egypt
Francie
Německo
Maďarsko
Itálie
Holandsko
Rumunsko
Španělsko
Švédsko
Švýcarsko
Spojené státy

🥇Itálie
🥈Československo
🥉Německo

 

Mistrovství světa ve fotbale Itálie 1934 výsledky

První kolo
Itálie – USA 7–1
Československo – Rumunsko 2–1
Německo – Belgie 5–2
Španělsko – Brazílie 3–1
Rakousko – Francie 3–2 aet
Švýcarsko – Nizozemsko 3–2
Maďarsko – Egypt 4–2
Švédsko – Argentina 3 –2

Čtvrtfinále
Československo – Švýcarsko 3–2
Německo – Švédsko 2–1
Rakousko – Maďarsko 2–1
Itálie – Španělsko (1–1) 1–0 po odvetě

Semifinále
Československo – Německo 3–1
Itálie – Rakousko 1– 0

Zápas o třetí místo
Německo – Rakousko 3–2

Finále
Itálie – Československo 2–1 pp