Mistrovství světa ve fotbale 1950 – Brazílie

📺Živé přenosy📺Live výsledky

Čtvrtý světový pohár ve fotbale se konal v Brazílii mezi 24. červnem a 16. červencem. Jednalo se o první světový pohár od roku 1938 – kvůli druhé světové válce nebyly uspořádány žádné mistrovství světa ani v roce 1942, ani v roce 1948. V roce 1946 bylo přijato rozhodnutí uspořádat nový světový pohár, který se bude konat v Brazílii, daleko od války. Evropa.

Vzhledem k akci ve válce, jak Německo a Japonsko byl zakázán od turnaje. Z politických důvodů se Sovětský svaz, Maďarsko a Československo zdržely účasti. Argentina by se stáhla v kvalifikační fázi po neshodě s Brazilskou fotbalovou konfederací. Francie a Indie by se stáhly z jiných důvodů poté, co se kvalifikovaly do turnaje, což mělo za následek asymetrické skupiny.

S vyloučením Indie a Francie se 13 týmů ve skutečnosti účastnilo mistrovství světa ve fotbale v roce 1950. Jedním z týmů byla Anglie, která se po konečném členství ve FIFA poprvé zúčastnila prestižního turnaje.

Na rozdíl od posledního pořádání mistrovství světa v Jižní Americe by se účastnila většina evropských špičkových fotbalových národů – tentokrát se objevil transatlantický let, který usnadnil dlouhou cestu (Itálie by však po tragické letecké katastrofě cestovala po moři, pochopitelně že rok předtím zničil celý fotbalový tým Torino).

Města a arény
Zápasy se hrály v šesti brazilských městech a na šesti stadionech (přehled viz rámeček „Města a stadiony“). Hostitelská země pro akci postavila nový obrovský stadion, stadion Maracana (Estádio do Maracanã) s kapacitou téměř 200 000.

Turnaj
Kvůli absenci Francie, která se stáhla, zahrnovala skupina 4 pouze jeden zápas. Uruguay by v tomto zápase porazil Bolívii 8: 0 a dostal by se snadnou cestou do vyřazovací fáze.

Brazílie byla v této době prosperující zemí a jako fotbalový národ se stala vážným uchazečem o současné mocnosti v Jižní Americe: Uruguay a Argentinu. Velkým způsobem vyhráli Copa América v roce 1949 a v sedmi zápasech vstřelili 39 gólů. Brazilci dýchali velkým optimismem, ale poté, co byl vylosován druhý skupinový zápas proti Švýcarsku, fanoušci zuřili a trenér Flavio Costo potřeboval policejní doprovod z arény. Brazílie by však postoupila ze své skupiny do finálového kola. Ve druhé skupinové fázi nebyl žádný jiný tým tak působivý jako Brazílie (7-1 proti Švédsku a 6-1 proti Španělsku)), a v tomto okamžiku se vášnivý fotbalový národ zdál jistý úplným vítězstvím. V závěrečném zápase, ve kterém Brazílii stačí jen čerpat, aby byl mistrem světa, přesto čekal podivín.

I když to bylo oficiálně 173 850 na stadionu Maracana, odhaduje se, že 16. července, kdy Brazílie hrála proti Uruguayi v zápase, který rozhodne o výsledku turnaje, přes 200 000. Po vedení 1: 0 se Uruguay vrátil a zvítězil dva na jednoho. Výsledek by zasekl národ a brazilský národní tým, který vždy hrál v bílých dresech, by to po porážce proti Uruguayi už nikdy neudělal.

Britský fotbal byl po dlouhou dobu považován za lepší ve srovnání se zbytkem světa. V posledních desetiletích však jiné národy podnikly obrovské kroky, a to by se dokázalo, když na mistrovství světa konečně hrál nejlepší britský národ, Anglie. Po jednom vyhraném zápase a dvou prohraných bylo fiasko skutečností – Anglie byla vyřazena před posledním kolem.

Kuriozitou je, že to byl první světový pohár, na kterém měli hráči čísla na zádech.

Statistiky
Světový pohár FIFA 1950 by zahrnoval 22 zápasů, ve kterých bylo vstřeleno 88 gólů (4 góly na zápas). Během turnaje nebyl vyloučen žádný hráč.

 

Brazílie, Španělsko, Švédsko a Uruguay uspěly ve svých skupinách. Hráli navzájem ve druhém kole, které se skládalo ze skupiny čtyř týmů. Rozhodující by byl poslední zápas mezi Uruguayem a Brazílií – v tomto okamžiku potřeboval domácí tým k zajištění turnajového vítězství pouze remízu. Zápas se hrál na stadionu Maracana a je považován za jedno z nejklasičtějších finále Světového poháru s účastí 199 854. Výsledek by však nesloužil většině diváků. Poté, co se domácí tým ujal vedení, Uruguay ve druhé polovině přinesl dva góly a vyhrál zápas i turnaj.

Uruguay, který se rozhodl neúčastnit se turnajů v letech 1934 nebo 1938, získal ze dvou účastí svůj druhý titul. A jejich útočník se stal prvním hráčem na mistrovství světa, který skóroval ve všech hrách, ve kterých hrál.

 

Mistrovství světa ve fotbale 1950 – Brazílie výsledky

Skupina 1
Brazílie – Mexiko 4–0
Jugoslávie – Švýcarsko 3–0
Jugoslávie – Mexiko 4–1
Brazílie – Švýcarsko 2–2
Brazílie – Jugoslávie 2–0
Švýcarsko – Mexiko 2–1

Skupina 2
Španělsko – USA 3–1
Anglie – Chile 2–0
Spojené státy – Anglie 1–0
Španělsko – Chile 2–0
Španělsko – Anglie 1–0
Chile – USA 5–2

Skupina 3
Švédsko – Itálie 3–2
Švédsko – Paraguay 2–2
Itálie – Paraguay 2–0

Skupina 4
Uruguay – Bolívie 8–0

Finálové kolo 
Brazílie – Švédsko 7–1
Uruguay – Španělsko 2–2
Brazílie – Španělsko 6–1
Uruguay – Švédsko 3–2
Švédsko – Španělsko 3–1
Uruguay – Brazílie 2–1

Indie (výběr)
Itálie
Mexiko
Paraguay
Španělsko
Švédsko
Švýcarsko
Spojené státy
Uruguay
Jugoslávie
1., 2. a 3. místo
Uruguay
Brazílie
Švédsko
Nejlepší střelci
Ademir (8 gólů)
Óscar Míguez (5 gólů)
Alcides Ghiggia (4 góly)
Chico (4 góly)
Estanislao Basora (4 góly)
Zarra (4 góly)
Města a stadiony
Rio de Janeiro (Estádio do Maracana)
São Paulo (Estádio do Pacaembu)
Belo Horizonte (Estádio Sete de Setembro)
Curitiba (Estádio Durival de Britto)
Porto Alegre (Estádio dos Eucaliptos)
Recife (Estádio Ilha do Retiro)
Průměrná návštěvnost: 47 432