Mistrovství světa ve fotbale 1930 Uruguay

📺Živé přenosy📺Live výsledky

V roce 1929 bylo rozhodnuto, že vůbec první světový pohár se bude konat v Uruguayi od 13. července do 30. července 1930. Po přijetí pozvání se ho zúčastní třináct národů – žádná kvalifikace se nekonala. V 18 zápasech by bylo vstřeleno 70 gólů, včetně prvního hattricku v historii mistrovství světa Guillerma Stábila. Když turnaj skončil, Uruguay byl korunován jako první mistr světa.

V té době došlo v Evropě k hospodářské krizi. Cestovní výdaje některým týmům bránily a mnoho evropských hráčů se zdráhalo opustit své země na dlouhé cestě, obávali se, že přijdou o práci – to bylo dlouho předtím, než se stalo, že si fotbalisté hrají o živobytí.

Myšlenka, že bude povoleno povolání profesionálů, vyvolala spoustu kontroverzí a averze (na olympiádu byli tradičně povoleni pouze amatérští hráči). To byl důvod, proč se Dánsko a Německo odmítly zúčastnit. Z prestižních důvodů by se Anglie rovněž zdržela účasti. Chvíli to vypadalo, že žádná z evropských zemí cestu do Uruguaye nezvládne a první světový pohár byl v nebezpečí.

Nakonec tři evropské národy pošlou své týmy do Uruguaye. Bohužel žádný z nich nepatřil mezi nejlépe hodnocené týmy. Chybělo by mnoho z nejlepších evropských týmů, například Rakousko, Anglie , Maďarsko , Itálie a Španělsko . Evropským týmům, které konečně odcestovaly přes Atlantik, by Uruguay, která byla v té době zemí s velkou ekonomikou, ekonomicky pomohl.

Hostující tým Uruguay byl favoritem na vítězství. Vyhráli olympiádu v Paříži v roce 1924 a v Amsterdamu v roce 1928. Na druhé straně však měla nejbližší soupeř v Argentiněvyhrál jihoamerický šampionát v roce 1929. Národní brazilský tým se ještě nestal tou mocí, z níž později bude, a dorazí na první mistrovství světa špatně připravený (kvůli vnitřním sporům je zastupovali pouze hráči z Cariocy).

⚽Sledujte fotbal živé přenosy⚽

Kromě toho, že evropské týmy nebudou nejlepším týmem, budou trpět také podmínkami cestování: deset dní na lodi bez šance na trénink. Důvodem, proč byla skupinová fáze uvedena do praxe (což se na olympijských hrách neuskutečnilo), bylo ve skutečnosti to, aby hosté na dlouhé vzdálenosti měli potěšení hrát alespoň dvě hry.

Formát

Turnaj se hrál ve skupinové fázi, následovalo semifinále a finále (zápas o třetí místo se nehrál).

Města a arény

Všechny zápasy se hrály v hlavním městě Montevideu na třech různých stadionech. Finále se hrálo na Estadio Centenario s kapacitou 90 000.

Turnaj

Stará rivalita mezi Uruguayem a Argentinou byla vyjádřena bez otázek většinou diváků, kteří vypískali hosty v jejich prvním zápase proti Francii do té míry, že Argentinci se rozhodli opustit turnaj. Prezident Uruguaye musel zprostředkovat. Přesto to bylo v posledním zápase ve skupině mezi Argentinou a Chile, že se věci opravdu vymkly kontrole. Většina hráčů obou týmů se po incidentu mezi dvěma hráči zapojila do velkého rvačky. Po přestávce zápas pokračoval a Argentina vyhrála zápas i skupinu.

Jugoslávie a USA by mnohé překvapily vítězstvím ve svých skupinách a postupem do semifinále. USA, které na Olympijských hrách v roce 1928 ponížily Argentinci 11: 2, by je v semifinále znovu rozdrtily, tentokrát o 6: 1. Za hrdost Američanů je třeba dodat, že dva z jejich hráčů byli zraněni a – jak jim v té době určovalo bizarní pravidlo – nebylo dovoleno je vyměnit.

Uruguay by ve své skupině porazil Rumunsko a Peru a poté v semifinále porazil Jugoslávii s velkým náskokem. Výsledek by však neodrážela hru v plném rozsahu. Jugoslávie, která se ujala vedení, měla jeden gól nepovolený podivným rozhodnutím rozhodčího a dva z prvních uruguayských gólů byly schváleny za nepřesvědčivých okolností.

Ve finále čelili úhlavnímu nepříteli Argentiny, který byl také jejich soupeřem ve finále na olympijských hrách v roce 1928. Za přítomnosti více než 80 000 lidí na Estadio Centenario v Montevideu (údaje o návštěvnosti jsou diskutovány: oficiální účast byla 68 346, ale nepochybně to bylo více lidí sledujících hru a některé zdroje tvrdí, že to bylo přes 90 000 lidí), Uruguay mohl vytáhnout další vítězství se čtyřmi góly proti dvěma poté, co Argentina měla náskok 2: 1. Fotbalisté uruguayského týmu by obnovili svůj status hrdosti národa.

 

Výsledky Ms ve fotbale  Uruguay 1930

 

Skupina 1
Francie – Mexiko 4–1
Argentina – Francie 1–0
Chile – Mexiko 3–0
Chile – Francie 1–0
Argentina – Mexiko 6–3
Argentina – Chile 3–1

Skupina 2
Jugoslávie – Brazílie 2–1
Jugoslávie – Bolívie 4 –0
Brazílie – Bolívie 4–0

Skupina 3
Rumunsko – Peru 3–1
Uruguay – Peru 1–0
Uruguay – Rumunsko 4–0

Semifinále
Argentina – USA 6–1
Uruguay – Jugslavia 6–1

Finále
Uruguay – Argentina 4–2

🥇Uruguay
🥈Argentina
🥉Jugoslávie / Spojené státy

Mistrovský tým Uruguaye:

Enrique Ballestero (brankář)
Ernesto Mascheroni (obránce)
Joséo Nasazzi (obránce)
José Leandro Andrade (záložník)
Lorenzo Fernández (záložník)
Álvaro Gestido (záložník)
Héctor Scarone (útočník)
Pablo Dorado (útočník)
Pedro Cea (útočník)
Santos Iriart )
Héctor Castro (útočník)
Hlavní trenér: Alberto Suppici

Zúčastněné týmy

Argentina
Belgie
Brazílie
Bolívie
Chile
Francie
Mexiko
Paraguay
Peru
Rumunsko
Spojené státy
Uruguay
Jugoslávie

Nejlepší střelci

Guillermo Stábile (8 gólů)
Pedro Cea (5 gólů)
Guillermo Subiabre (4 góly)

Města a stadiony

Montevideo (Estadio Centenario)
Montevideo (Estadio Gran Parque Central)
Montevideo (Estadio Pocitoseight)
Průměrná návštěvnost: 24 139