TOUR DE FRANCE 2021 ETAPA 11: SORGUES – MALAUCÈNE

📺Živé přenosy📺Live výsledky

TOUR DE FRANCE 2021 ETAPA 11: SORGUES – MALAUCÈNE

Středa 7. července – 11. etapa Tour de France vede dvojitým stoupáním na Mont Ventoux. Závod měří 198,9 kilometru a končí sestupem do Malaucène.

Jezdci zacvaknou do pedálů v Sorgues. Prvních 30 kilometrů je rovinatých před Côte de Fontaine-de-Vaucluse (1,9 km při 6%) a Côte de Gordes (2,5 km při 5,1%) nabízí mírný způsob zahřátí nohou.

Skutečná akce do kopce začíná na úpatí Col de la Liguière, což je 9,3 km stoupání na 6,7%. Trasa poté mírně klesá na 12,5 kilometru a vstupuje do Saultu. Opevněná vesnice, posazená na skalnatém výběžku a uprostřed polí s levandulí, je začátkem nejsladší cesty po Šelm z Provence: 22 kilometrů s 5,1%.

Jezdci létají dolů Ventouxem a poprvé se pohybují Malaucènem. O dalších 12,5 kilometrů po válcování se jezdci později dostanou do Bédoinu, což je místo, kde ve skutečnosti začíná Ventoux. Na této straně je výstup dlouhý 15,7 kilometru a průměrný sklon je 8,8%.

První úsek lesem je extrémně tvrdý – 3 kilometry na 10% – než se v následujících 7 kilometrech „vyrovná“ na 7,5%. Po Chalet Reynard se scenérie mění na měsíční krajinu bez vegetace, jako by šplhala po měsíci. Tato část je dlouhá zhruba 6 kilometrů a stoupá téměř 8%. Poslední 2 kilometry jdou nahoru na 9,5%.

Posledním vítězem etapy Tour de France na Mont Ventoux byl Thomas De Gendt. V roce 2016 byla etapa zkrácena a dokončena v Chalet Reynard, protože poryvy větru dosahovaly na plešaté části Lysé hory 130 kilometrů za hodinu. Chris Froome mezitím havaroval na nižších svazích, což ho inspirovalo k nezapomenutelné verzi filmu „Běh do kopců“.

Posledním vítězem závodu na Mont Ventoux se stal Miguel Ángel López. 8. června se Kolumbijec vyšplhal na velkolepé vítězství v Mont Ventoux Dénivelé Challenge .

První tři jezdci na lince získávají časové bonusy 10, 6 a 4 sekundy. Kromě toho je po druhém výstupu na Ventoux k dispozici 8, 5 a 2 sekundy.

Další zajímavé čtení: oblíbené vyhrát závod do Malaucène.

11. etapa Tour de France začíná ve 12:00 a závod by měl skončit kolem 17.35 – oba jsou místního času (SELČ).