TOUR DE FRANCE 2021 ETAPA 9: CLUSES – TIGNES

📺Živé přenosy📺Live výsledky

TOUR DE FRANCE 2021 ETAPA 9: CLUSES – TIGNES

Neděle 4. července – 9. etapa Tour de France vede v pěti stoupáních. Závod končí po 21 kilometrech stoupání v lyžařském středisku Tignes. Trasa činí 145 kilometrů.

Karavana vyrazila z Cluses. První kilometry protékají údolím Arve proti proudu před prudkým Côte de Domancy pravděpodobně zažijí spoustu útoků, které vytvoří únik. Krátký – 2,5 kilometru – ale strmý výstup – 9,4% – se objeví po 17,5 kilometru.

Stoupání pokračuje po vrcholu Domancy dalších 6 kilometrů, i když stoupání je přátelštější – kolem 5%. Trasa se poté pohybuje údolím Arly a po 40 kilometrech vstoupí do Col des Saisies. Průměr stoupání na 9,4 kilometru je 6,2%. Saisies se představili také v roce 2020, ale bylo to řešeno na jiné straně, zatímco Marc Hirschi byl prvním jezdcem na summitu.

17,5 kilometrů z kopce vede do Beaufortu a silnice vede zase zpátky nahoru. Col du Pré stoupá 12,6 kilometrů a průměrný sklon je 7,7%. Od kilometru 7 se sklon pohybuje kolem 10%, než se vyrovná na 4,5% těsně před vrcholem. Poprvé byl zařazen poprvé v roce 2018, kdy Warren Barguil umístil do kapsy většinu KOM bodů na vrcholu.

Krátký sjezd a úsek po rovině vedou na další překážku. Cormet de Roselend je 5,7 km stoupání se 6,5%. Warren Barguil (2018) a Marc Hirschi (2020) byli posledními uchazeči Tour de France, kteří se dostali na vrchol na první pozici.

Jezdci odlétají dalším dlouhým klesáním, aby se dostali do Bourg-Saint-Maurive-les-Arcs, než prakticky cílový úsek vede do cílového stoupání. Montée de Tignes je dlouhý 21 kilometrů, zatímco průměrný sklon je 5,6%. V polovině stoupání se trasa vyrovná na 2,5 kilometru a poté pokračuje v mírně strmější druhé polovině.

Jezdci dojedou do Tignes a zbývají 2 kilometry. Záběh do vedení je plochý.

Tour de France v roce 2019 by mohla skončit s Tignes, ale sníh a led na silnici a sesuvy půdy ve Val d’Isère rozhodly jinak. ASO se rozhodlo zastavit etapu, než mohli jezdci vstoupit do finále.

První tři jezdci na lince získávají časové bonusy 10, 6 a 4 sekundy.

Další zajímavé čtení: oblíbené vyhrát závod na Tignes.

9. etapa Tour de France začíná ve 13:00 a závod by měl skončit kolem 17.45 – oba jsou místního času (SELČ).