Východní konference NBA

📺Živé přenosy📺Live výsledky

Konference NBA jsou hluboce zakořeněnou tradicí v americkém sportu, kdy se hlavní ligy profesionálů a univerzit dělí na konference a další subdivize. Baseball Major League má národní ligu a americkou ligu, národní fotbalový svaz, své NFC a AFC, národní hokejovou ligu své východní a západní konference. Finále tradičně vidí vítěze každé konference proti sobě rozhodovat o tom, kdo by měl být korunován na vítěze ligy. Podobným způsobem byla NBA od svého oficiálního založení v roce 1949 rozdělena na dvě divize, nejprve divize a poté konference. I když při organizování Ligy vstoupily do hry geografické faktory, které zajistí, že týmy budou hrát primárně v určité geografické oblasti, a vyhnou se tak nutnosti příliš často podnikat dlouhé cesty, uvidíme,

🏀NBA živé přenosy 🏀

Východní konference je v současné době tvořena 15 týmy, zhruba založenými na východ od Mississippi – v podstatě na východním pobřeží – a zahrnuje jediný tým mimo území USA, v kanadském Torontu. Od sezóny 2003-04 bylo patnáct týmů dále rozděleno do tří oddílů pro 5 týmů: Atlantická, Střední a Jihovýchodní divize. Zde je pohled na to, jak je v současné době organizována Východní konference:

Týmy Východní konference

Milwaukee Bucks
Toronto Raptors
Boston Celtics
Miami Heat
Indiana Pacers
Philadelphia 76ers
Brooklyn Nets
Orlando Magic
Washington Wizards
Charlotte Hornets
Chicago Bulls
New York Knicks
Detroit Pistons
Atlanta Hawks
Cleveland Cavaliers

Východ je často považován za celkově více obranně orientovanou konferenci než jeho západní protějšek, s tvrdším a tvrdým obrazem, který nejlépe zosobňuje Boston Celtics ze 60. let a Detroit Pistons ze slavné éry Bad Boys z 80. let.

Nedávno se také jednalo o celkově méně konkurenceschopnou konferenci, kdy pouze 7 z 15 týmů dokončilo sezónu 2010-11 nad 0,500, na západě proti 9. Na druhou stranu nejlepší týmový rekord sezóny patřil týmu Chicago Bulls s 62 výhrami, který o jeden zápas překonal západ San Antonio Spurs.

🏀NBA živé přenosy 🏀

Když v roce 1949 BAA (Basketball Association of America) pohltila konkurenční NBL (National Basketball League), aby se oficiálně stala NBA, začleňování nových týmů požadovalo nějaké nové uspořádání. Liga se proto rozhodla rozdělit sedmnáct týmů do tří divizí: východní, střední a západní. Narodil se předek Východní konference. Bylo jí přiděleno šest původních týmů: New York Knicks, Boston Celtics, Syracuse Nationals (nyní Philadelphia 76ers), Washington Capitols (1946-51), Philadelphia Warriors (nyní Golden State Warriors) a Baltimore Bullets (1944-54) . V následující sezóně klesl počet týmů NBA na jedenáct a centrální divize úplně zmizela. Na východě se Bullets a Capitols zahodily, takže celé padesátá léta zůstaly jen čtyři týmy, které by mohly soutěžit.

V šedesátých letech došlo k několika dalším úpravám. Válečníci se přestěhovali do San Franciska v roce 1962 a stali se součástí Západu, zatímco Cincinnati Royals zaujali své místo na východě. V roce 1966, aby se vyrovnal počet týmů na východě a západě, byly nové Baltimore Bullets (nyní Washington Wizards, bez spojení s předchozím týmem stejného jména) přiděleny na východ, divize se nyní může pochlubit celkem 5 týmů. V roce 1967 to byli Detroit Pistons, kteří přišli hrát ve východní divizi, zatímco Západ přivítal dva expanzní týmy, Seattle SuperSonics a San Diego Rockets. V roce 1968 byl na východě vítán jeho první expanzní tým: Milwaukee Bucks.

A konečně, před začátkem sezóny 1970-71, s příchodem tří nových franšíz, byla NBA reorganizována na konference. Nově vytvořená Východní konference, nyní s 8 týmy, byla dále rozdělena na Atlantickou a Střední divizi a zahrnovala tři nové týmy: Atlanta Hawks (formálně na Západě), Buffalo Braves a Cleveland Cavaliers (expanzní týmy), zatímco Milwaukee Bucks, Detroit Pistons a Kansas City / Omaha Kings (formálně Cincinnati Royals) byli přesunuti na západ. V roce 1973 se kulky Baltimore přesídlily do Washingtonu a staly se kulkami hlavního města a byly převeleny na západ, zatímco rakety Houston (dříve ze San Diega) přicházely na východ. V roce 1974 konference přivítala novou franšízu New Orleans Jazz, zatímco Capital Bullets se oficiálně staly Washington Bullets.

🏀NBA výsledky🏀

Rok 1976 znamenal sloučení NBA s konkurenční ligou ABA. Výsledkem bylo, že liga pohltila 4 nové týmy: New York Nets (který by se v následujícím roce přestěhoval do New Jersey), Indiana Pacers, San Antonio Spurs a Denver Nuggets. Ostruhy i sítě byly přiděleny na východ.
V roce 1978 se Buffalo Braves přestěhovali na západní pobřeží a stali se San Diego Clippers, zatímco Detroit Pistons přišli na východ. V roce 1979 se New Orleans Jazz přestěhoval do Salt Lake City jako Utah Jazz a stal se součástí Západní konference. Indiana Pacers zaujal své místo na východě.

Osmdesátá a devadesátá léta byla obdobím rozsáhlého rozvoje Ligy a příchod 23. franšízy Dallas Mavericks v roce 1980 znovu vyžadoval nějakou reorganizaci. Rakety San Antonio Spurs a Houston byly přerozděleny na západ, zatímco Milwaukee Bucks a Chicago Bulls přišli na východ. V letech 1988 a 89 NBA přivítala čtyři expanzní franšízy, Miami Heat, Minnesota Timberwolves, Charlotte Hornets a Orlando Magic. Po několika sezónách poskakování byli Magic, Hornets a Heat trvale přiděleni na východ. V roce 1995 vstoupily do NBA první dva týmy mimo území USA, Toronto Raptors a Vancouver Grizzlies (v roce 2001 by se přestěhovaly do Memphisu). Raptors se stal součástí východu.

A konečně, v roce 2004, byli Charlotte Bobcats 30. a poslední expanzní franšízou, která se připojila k NBA (Hornets se přestěhovali do New Orleans před dvěma lety). Výsledkem je, že liga srovnala konference a rozdělila každou z nich do divizí pro 5 týmů.

Nejúspěšnější týmy a hráči
Během své více než 70leté historie zaznamenala divize / konference Východu mnoho týmů, hráčů a trenérů, kteří ve hře zanechali stopy.

Nejvýznamnější franšízou Východu a NBA, jak se ukázalo, je legendární Boston Celtics, který je držitelem rekordních 17 mistrovství NBA a 21 mistrovských titulů Východní konference. Jsou v dostatečném předstihu před jakýmkoli jiným týmem konference, Syracuse Nationals / Philadelphia 76ers byli mistry pouze 9krát, New York Knicks 8krát a Chicago Bulls 6krát.

Z 62 oficiálních finále NBA odehraných od roku 1949 zvítězila Východní divize / Konference 32, zatímco Západ triumfoval pouze 28krát. Posledním týmem Východní konference, který byl korunován jako vítěz NBA, byl Boston Celtics v roce 2008.

Od roku 1955 do roku 1970 dal Východ úžasnou sérii vítězství a vyhrál všechny tituly NBA kromě jednoho. Boston Celtics si nárokovali 11 z nich, Syracuse Nationals / Philadelphia 76ers, 2 a New York Knicks a Philadelphia Warriors, po jednom.

V devadesátých letech opět dominovaly NBA dva východní týmy, nejprve Detroit Pistons, během jejich nechvalně známé Bad Boy Era, a poté Chicago Bulls od Michaela Jordana, kteří za osm let získali šest titulů.

Několik hráčů hraje se stejným týmem nebo dokonce na stejné konferenci celou svou kariéru, takže je často zneužívající označovat hráče jako výlučně „hráče Východní konference“, ale někteří z nich, jako Michael Jordan, Moses Malone, Larry Bird nebo Wilt Chamberlain, díky tomuto speciálnímu pouto, které si vytvořili s jedním týmem, nebo díky roli, kterou hráli při pomoci jejich organizacím získat tituly.

Vzhledem k tomu, že cena MVP byla zavedena v roce 1956, byla udělena 32krát hráči z Východní konference, zatímco Západ získal pouze 24. Mezi několika vítězi jsou Michael Jordan (5krát s Chicago Bulls), Bill Russell (5krát s Boston Celtics), Wilt Chamberlain (jednou s Philadelphia Warriors a třikrát s 76ers), Larry Bird (třikrát s Celtics), Moses Malone (třikrát s Sixers) a LeBron James (dvakrát s Cleveland Cavaliers ). Poslední 3 ceny MVP byly uděleny hráčům z východu (James a Derrick Rose, z Bulls).

Ligové MVP z Východní konference
1957. – Bob Cousy (Boston Celtics) 1981. – Julius Erving (Philadelphia 76ers)
1958. – Bill Russell (Boston Celtics) 1982. – Moses Malone (Houston Rockets)
1960. – Wilt Chamberlain (Philadelphia Warriors) 1983. – Moses Malone (Philadelphia 76ers)
1961. – Bill Russell (Boston Celtics) 1984. – Larry Bird (Boston Celtics)
1962. – Bill Russell (Boston Celtics) 1985. – Larry Bird (Boston Celtics)
1963. – Bill Russell (Boston Celtics) 1986. – Larry Bird (Boston Celtics)
1964. – Oscar Robertson (Cincinnati Royals) 1988. – Michael Jordan (Chicago Bulls)
1965. – Bill Russell (Boston Celtics) 1991. – Michael Jordan (Chicago Bulls)
1966. – Wilt Chamberlain (Philadelphia 76ers) 1992. – Michael Jordan (Chicago Bulls)
1967. – Wilt Chamberlain (Philadelphia 76ers) 1996. – Michael Jordan (Chicago Bulls)
1968. – Wilt Chamberlain (Philadelphia 76ers) 1998. – Michael Jordan (Chicago Bulls)
1970. – Willis Reed (New York Knicks) 2004. – Kevin Garnett (Minnesota Timberwolves)
1973. – Dave Cowers (Boston Celtics) 2009. – LeBron James (Cleveland Cavaliers)
1975. – Bob McAdoo (Buffalo Braves) 2010. – LeBron James (Cleveland Cavaliers)
1979. – Moses Malone (Houston Rockets) 2011. – Derrick Rose (Chicago Bulls)
Nejlepší střelec ligy:

Šampión NBA v bodování byl z Východu 37krát (zejména díky 10 titulům Michaela Jordana), 20 pro Západ.

Mezi další Síně slávy připojené k Východní konferenci patří Bob Cousy (šest titulů s Boston Celtics), Dolph Scheyes (12krát all-star s Syracuse Nationals / Philadelphia 76ers), Paul Arizin (Philadelphia Warriors), Oscar Robertson (MVP s Cincinnati Royals a mistr NBA s Milwaukee Bucks), Hal Greer (státní příslušníci), Willis Reed (NY Knicks), John Havlicek (Celtics), Clyde Frazier (Knicks), Julius Erving (76 let), Kevin McHale (Celtics), Isiah Thomas a Joe Dumars (Detroit Pistons), Dominique Wilkins (Atlanta Hawks), Patrick Ewing (NY Knicks), Scottie Pippen a Dennis Rodman (Chicago Bulls).

All-Star hry

Od roku 1951 se nejlepší hráči z východních a západních konferencí setkávají v exhibiční hře NBA All-Star Game. Koná se tradičně v únoru a staví se proti hráčům, které volí jak veřejnost (základní sestava), tak trenéři (7 hráčů na lavičce za každý tým). Východní All-Stars tradičně nosí modré uniformy, i když v letech 1997 až 2002 měli hráči povoleno nosit obvyklé týmové dresy.

Východní vyhrál 36 z 61 odehraných zápasů (1999 All-Star Game byl zrušen kvůli výluce). Naposledy triumfovala Východní konference v edici 2010, když v Dallasu zvítězila nad Západem 141: 139.

Vývoj ligy
NBA v současné době studuje možnost přidání franšízy v Evropě jako součást Východní konference. Města jako Paříž a Londýn již byla považována za potenciální hostitele. V roce 2011 se první zápasy základní části NBA hrané mimo Severní Ameriku střetly New Jersey Nets s Toronto Raptors v londýnské 02 Aréně.